Rekrutacja

Od zera do Junior Developera. Jak znaleźć pierwszą pracę w IT?

Wszyscy mówią, że jest boom na programistów, że zatrudniają każdego i płacą złotem, a Ty nie możesz znaleźć pracy? W ręku masz jeszcze ciepły dyplom z uczelni, ale nie wiesz skąd masz wziąć 5 lat doświadczenia? Nie przejmuj się, już niedługo będziesz junior developerem.

Przeglądasz ogłoszenia i boisz się aplikować, bo nie masz doświadczenia. Brzmi znajomo? Często w ogłoszeniach od junior developera wymaga się nawet 2 lat doświadczenia. To powoduje u Ciebie przynajmniej dwie myśli: po pierwsze, co masz ze sobą zrobić? Iść na staż? Po drugie, dwa lata na najniższym stanowisku w ścieżce kariery to strasznie dużo. Masz rację w swoich obawach, tylko że są one zupełnie bezpodstawne.

Dla każdego pracodawcy z odrobiną doświadczenia liczy się to, co masz za sobą, jakie projekty robiłeś i czego zdążyłeś się nauczyć. Czas nie generuje doświadczenia, a przynajmniej nie zawsze. To, jak długo jesteś juniorem, zależy od Ciebie.

JAK APLIKOWAĆ NA JUNIOR DEVELOPERA?

Jeśli nie jesteś po MIT albo Stanfordzie, to lepiej przygotuj się na pokazanie działającej aplikacji, przy której pracowałeś, niż na chwalenie się programem studiów. Poważnie, to jedna z najczęściej udzielanych rad. Druga jest równie prosta – ucz się. Bez przerwy i cały czas. Od innych, od lepszych, z blogów, z kursów, na bootcampach i meetupach. Nie chcesz? Nie chce Ci się? Im dłużej będziesz stać w miejscu, tym trudniej będzie Ci o pracę jako junior developer.

Bardzo ważna rzecz w kwestii Twojego nastawienia: pamiętaj, że nie musisz być od razu ekspertem w dziedzinie, o której czytasz. Nikt tego nie oczekuje. Musisz znać i rozumieć pojęcia, aby skorzystać ze wsparcia bardziej doświadczonych członków zespołu. Nie wstydzisz się przecież zapytać, prawda? Lepiej, żeby tak było, ponieważ uporczywe zdobywanie wiedzy będzie Ci towarzyszyło przez całą karierę.

ZA STARY NA JUNIOR DEVELOPERA?

Nie przejmuj się wiekiem. To, że większość programistów u nas jest młoda bądź bardzo młoda, to specyfika naszego rynku i naszej historii. Na świecie jest zupełnie inaczej, ponieważ ze względów ekonomicznych i politycznych branża IT mogła zacząć się rozwijać o wiele wcześniej. Tam 50-letni programista nie jest absolutnie niczym dziwnym.

Najważniejsze, to powiedzieć sobie “chcę zostać programistą”. To pojawia się w różnym momencie życia, czasem wybierając studia, czasem po 30 czy 40 roku życia. Junior developer to ktoś, kto ma już jakąś wiedzę i podstawowe umiejętności i chciałby zacząć na nich zarabiać, ale ciągle ma wiele do nauczenia się i przede wszystkim wciąż nie jest samodzielny.

Niezależnie od wieku, uważnie wybierz swoją pierwszą firmę. Trudna sprawa, prawda? Na początku jest to bardzo ważne. Po pierwsze, będziesz uczyć się od kogoś. Po drugie, w dobrej firmie i dobrym zespole będziesz uczyć się czegoś. Po trzecie, poznasz dobrą kulturę pracy. Każdy developer uczy się nie tylko samego programowania, ale i procesów, współpracy czy prowadzenia projektów.

JAK ZOSTAĆ JUNIOR DEVELOPEREM

Maciej Aniserowicz z devstyle.pl mówi, że “można do tej branży wejść różnymi drzwiami”, zwracając uwagę na to, że studia mogą okazać się swojego rodzaju pułapką, w której… marnujemy czas, skupiając się na “studiowaniu”, zamiast na nauce. Dlatego tak ważne jest, by uczyć się i jak najszybciej zdobywać praktykę.

Obydwa cele zrealizujesz w C_school, pierwszej szkole programowania, która jest w pełni nastawiona na praktykę i gwarantuje pierwsze komercyjne doświadczenie zaraz po zakończeniu kursu. Jeśli studiujesz kierunek związany z programowaniem, to po około 4 miesiącach nauki w C_school dostaniesz propozycję 2-letniego kontraktu. Problem z brakiem 2 lat doświadczenia rozwiąże się sam. Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na cschool.pl.

Każdego junior developera, który ma za sobą chociaż kilka miesięcy doświadczenia, zapraszamy do kontaktu. W naszych oczach już jesteś junior developerem, więc zapomnij o tym, co zostało opisane na wstępie. Poznajmy się!

Spread the love

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *