Ciekawostki Rekrutacja

Pracuj gdzie chcesz i kiedy chcesz, czyli kilka słów o zdalnych rekruterach.

Elastyczność w zakresie godzin i miejsca pracy staje się coraz częściej ważnym elementem w ocenie oferty zatrudnienia
i decyzji o jej przyjęciu. Co trzecia osoba w momencie podejmowania pracy brała właśnie ten czynnik pod uwagę (raport Employee Experience w Polsce 2017, Hudson i Great Digital). Praca zdalna jest również kluczowym warunkiem oferty pracy dla co dziesiątego programisty (raport StackOverflow Developer Survey 2018).

Nie każdy zawód pozwala na wykonywanie pracy zdalnie, choć nowe technologie coraz bardziej
to ułatwiają. Można umówić się do lekarza na konsultację na czacie, z nauczycielem języka obcego na lekcję video, a z rekruterem na rozmowę przez skype. To oznacza, że zarówno lekarz, lektor czy rekruter nie muszą być fizycznie w swoim miejscu zatrudnienia, ale mogą pracować z domu, czy też
z dowolnego miejsca na świecie.Praca zdalna często wiąże się również z elastycznymi godzinami pracy. Przysłowiowe “8 godzin” nie musi zamykać się w widełkach 9:00-17:00, a pracownik dopasowuje czas pracy do swojego dziennego rytmu. I zazwyczaj rozliczany jest za efekt oraz osiągnięte cele.

O zaletach i wyzwaniach w pracy zdalnej rekrutera rozmawialiśmy z Anią, która mieszka
w Trójmieście i pracuje jako Zdalny Rekruter IT w FILTTR
.

Skąd wziął się u Ciebie pomysł na pracę zdalną?
Koleżanka zobaczyła post dotyczący poszukiwania Zdalnych Rekruterów IT na Facebook i podesłała go do mnie, bo wiedziała że mam styczność z IT i akurat idę na macierzyński – wtedy byłam
w ostatnich tygodniach ciąży. Wysłałam CV i byłam mile zaskoczona, bo kontakt nastąpił bardzo szybko. Moja córka miała miało 3 tygodnie, kiedy ja już podpisałam umowę i odbyłam szkolenie wdrożeniowe.

Co najbardziej lubisz w zdalnej pracy?
Podoba mi się to, że nie mam ograniczeń co do czasu spędzanego w pracy, ilości kandydatów
do polecenia, oraz że pracuję kiedy mogę i chcę. Lubię tę pracę również za możliwość pozostawania aktywną zawodowo na urlopie macierzyńskim – więc nie tylko o pieluchach można ze mną rozmawiać.

Ile czasu dziennie poświęcasz na bycie Zdalnym Rekruterem?
Pracuję na pewno nie codziennie, ale gdy zabieram się do działania, to poświęcam na pracę od 30 min do 3 godzin maksymalnie. Mogę też przez kilka dni nie otwierać laptopa.

Czy rozmowy z kandydatami o technologii sprawiają Ci trudność? Jak się tego uczyłaś? Skąd czerpiesz wiedzę o programowaniu?
Powiem szczerze, że nie mając ani wykształcenia, ani doświadczenia bezpośrednio w branży, nie poruszam się aż tak swobodnie w technologiach IT. Jednak nie jest to duży problem, ponieważ mogę się podpytać kogoś z rodziny – kilka osób siedzi w IT. Przydają się też materiały które dostałam
na wstępnym szkoleniu oraz webinary organizowane przez Filttr. Zaczynałam jako laik w rekrutacji IT,
a teraz już dużo więcej rozumiem.

A co najbardziej lubisz w tej pracy?
Oczywiście sukcesy. Gdy po wielu zaczepionych i skontaktowanych osobach znajduję kogoś, kto pasuje do profilu i jest zainteresowany zmianą pracy. Czasem można się zniechęcić, gdy po raz enty słyszy się „nie” lub nikt po prostu nie reaguje na przesłaną wiadomość.
A największy sukces jest wtedy, gdy kandydat przechodzi pozytywnie proces rekrutacji i podpisuje umowę z klientem. Dla mnie to ogromna satysfakcja po pierwsze osobista, ale też finansowa 🙂

O Zdalnych Rekruterach IT możesz dowiedzieć się więcej na stronie: https://bit.ly/2up4yGj

Spread the love

LEAVE A RESPONSE

Your email address will not be published. Required fields are marked *